مشاوره ی آموزشی- قسمت پنجم

مشاوره ی آموزشی- قسمت پنجم

100 1234 1399-04-06 01:18:51 ق.ظ

محل مطالعه باید ویژگی‌هایی داشته باشد که باعث افزایش تمرکز و بهبود یادگیری شما شود. این ویژگی‌ها عبارت‌اند از:

1. اتاق ساکت، تمیز و منظم

مکانی برای مطالعه انتخاب کنید که هنگام درس خواندن در آن چیزی حواس شما را پرت نکند. سعی کنید چیزهایی را که باعث حواس‌پرتی می‌شوند از خود دور کنید. یکی از بزرگترین اشتباهات هنگام درس خواندن، ایجاد وقفه‌های مکرر در مطالعه و چک کردن شبکه‌های اجتماعی است. 

2. نور کافی

مکانی که برای مطالعه انتخاب می‌کنید باید نور کافی داشته باشد. اگر در روز مطالعه می‌کنید پرده‌ها را کنار بکشید و اگر در شب مطالعه می‌کنید از چراغ مطالعه استفاده کنید. بهتر است کمی هم پنجره را باز بگذارید؛ زیرا تحقیقات نشان می‌دهند که افراد در محیط ساکت، روشن و سرشار از اکسیژن یادگیری بهتر و تمرکز بیشتری دارند.

3. تلویزیون خاموش

بیشتر دانش‌آموزان و دانش‌جویان تصور می‌کنند که می‌توانند هنگام تماشای تلویزیون و چت کردن با دوستان خود، درس نیز بخوانند. پژوهش‌ها نشان می‌دهند بیشتر افراد هنگام انجام همزمان این کارها تمرکز کافی نخواهند داشت. تغییر مداوم تمرکز و توجه در زمان درس خواندن و تماشای تلویزیون جذب اطلاعات را برای مغز دشوارتر می‌کند.

نکات کلیدی درس خواندن کارآمد

برای اینکه از درس خواندن لذت ببرید و نتایج خوبی نیز در امتحان بگیرید باید برخی نکات کلیدی را هنگام درس خواندن رعایت کنید. این نکات عبارت‌اند از:

1. در حالت خستگی مطالعه نکنید

اگر در زمان‌هایی که خیلی خسته هستید درس بخوانید، علاوه بر اینکه مطالب را یاد نمی‌گیرید، فردای آن روز نیز خسته و بی‌انرژی خواهید بود. بهتر است به جای درس خواندن در نیمه‌شب با حالت خواب‌آلودگی، استراحت کنید و در زمان‌هایی که سرحال هستید مطالعه کنید.

2. درس خواندن را به شب امتحان موکول نکنید

درس خواندن فشرده در شب امتحان فایده‌ای ندارد؛ زیرا به خاطر سپردن حجم زیادی از اطلاعات در زمان کوتاه امکان‌پذیر نیست. بهترین روش درس خواندن مطالعه پیوسته مطالب و مرور چند‌باره آن‌ها است. این روش برای درس‌های حفظی مانند تاریخ بسیار مفید است. 

هنگام مطالعه از تکنیک‌های افزایش تمرکز استفاده کنید و پس از ۳۰ دقیقه مطالعه، پنج دقیقه استراحت کنید. این روند را سه بار تکرار کنید؛ سپس یک استراحت ۳۰ الی ۴۰ دقیقه‌ای داشته باشید.

3. متناسب با سبک یادگیری خود درس بخوانید

شناسایی سبک یادگیری و استفاده از آن هنگام درس خواندن باعث می‌شود مطالب را در مدت زمان کمتر و بهتر یاد بگیرید. برای مثال اگر روش یادگیری شما شنیداری است بهتر است مطالب درسی را با صدای بلند بخوانید.

4. روش مطالعه خود را براساس موضوع مطالعه انتخاب کنید

برای یادگیری درس‌هایی مانند ریاضی باید تمرین زیادی داشته باشید و مسائل گوناگونی را حل کنید؛ اما در درس‌هایی مثل ادبیات باید نکات آن را بخوانید و حفظ کنید. در حالت کلی سعی کنید مفهوم مطالبی را که می‌خوانید به خوبی درک کنید.

5. خود را به جای معلم بگذارید

گاهی‌اوقات از دید معلم یا طراح سوال به مطالب درسی نگاه کنید. برای مثال ممکن است چه سوالاتی در آزمون مطرح شود؟ سوالات انحرافی از بخش‌های مختلف چگونه طرح می‌شوند؟ مطرح کردن این سوالات به شما کمک می‌کند تا روی مفاهیم کلیدی بیشتر تمرکز کنید.

6. از فردی با تجربه کمک بگیرید

اگر در درسی ضعیف هستید از معلم خصوصی یا معلم خود کمک بگیرید و هیچ ترسی از پرسیدن سوالات خود نداشته باشید. سوال پرسیدن نشان می‌دهد که شما توجه لازم را به مباحث درسی دارید. اگر مطلبی را نمی‌فهمید از معلم خود بخواهید آن را دوباره به شما توضیح دهد.

7. مطالب درسی را مرور کنید

برای اینکه زمان امتحانات را فراموش نکنید، تاریخ آن‌ها را در تقویم خود علامت‌ بزنید و حداقل یک هفته قبل از هر آزمون درس خواندن را شروع کنید. همچنین ارزش نمره هر درس را برای خود مشخص کنید تا بدانید چه مقدار زمان برای مطالعه آن صرف کنید. 

#دبیرستان_دانش
#دبستان_دانش
#مجتمعآموزشیدانش
#بهترین_مدرسه
#منطقه۴
#تهرانپارس
#مدرسه_دانش
#دانش
#مدرسه

ارسال نظر

لیست نظرات