مشاوره ی آموزشی- قسمت چهارم

مشاوره ی آموزشی- قسمت چهارم

100 1234 1399-04-06 01:17:03 ق.ظ

نکاتی که باید برای بهتر درس‌ خواندن بدانید!

ممکن است شما از آن دسته افرادی باشید که به درس‌ خواندن به چشم کاری سخت و طاقت فرسا نگاه می‌کنید اما باید بدانید که می‌توانید دیدگاه خود را تغییر داده و یاد بگیرید از درس خواندن لذت ببرید. اصولا این سوال که چگونه عاشق درس خواندن شویم، همواره یکی از مهم‌ترین دغدغه‌هایی است که ذهن دانش‌آموزان و دانشجویان را در دوران تحصیل به خود مشغول می‌کند؛ به‌ویژه زمان‌هایی که تحت فشار زیادی برای درس خواندن و مطالعه قرار دارند، مانند کنکور دانشگاه، فصل امتحانات، نزدیک شدن زمان تحویل پروژه‌ها و غیره. با به‌کار بستن نکات زیر به زودی چنان شیفته درس خواندن می‌شوید که هم‌کلاسی‌های‌تان به شما غبطه خواهند خورد!

سرفصل‌های عنوان‌شده در این مقاله عبارت‌اند از:

 • راهکارهای افزایش انگیزه هنگام درس خواندن
 • محیط مناسب برای درس خواندن
 • نکات کلیدی درس خواندن کارآمد

راهکارهای افزایش انگیزه هنگام درس خواندن

راهکارهایی برای خسته نشدن هنگام درس خواندن و افزایش انگیزه وجود دارند که باعث می‌شوند افراد مطالعه مفیدتری داشته باشند. این راهکارها عبارت‌اند از:

1. به موسیقی گوش کنید

عادت‌های انسان‌ها هنگام درس خواندن و مطالعه بسیار متفاوت است. بعضی افراد با وجود صدای موسیقی در پس زمینه، نمی‌توانند تمرکز کرده و مطالعه کنند اما اگر می‌خواهید درسی را مطالعه کنید که هیچ علاقه‌ای به موضوع آن ندارید، وجود یک موسیقی پس زمینه می‌تواند تا حد زیادی به شما کمک کند. باید انواع مختلف موسیقی را امتحان کنید تا بفهمید کدام یک هنگام درس خواندن برای‌تان موثر هستند. بعضی‌ها نمی‌توانند با وجود موسیقی با کلام تمرکز کنند؛ بنابراین یک موسیقی ملایم ارکسترال، پیانو یا جاز ممکن است راه چاره آنان باشد. گفته می‌شود موسیقی موتزارت تاثیر ویژه‌ای بر روی سلول‌های مغزی دارد و گوش دادن به قطعات او در هنگام درس خواندن و مطالعه اثر شگفت‌انگیزی دارد.

2. لوازم‌التحریر مورد علاقه خود را بخرید

یک روش ساده دیگر که می‌تواند درس خواندن را برای‌تان لذت بخش کند و پاسخ عملی و آسانی به این سوال باشد که چگونه عاشق درس خواندن شویم؟ خریدن لوازم‌التحریر و وسایلی برای میز تحریرتان است که به آن‌ها علاقه داشته باشید. خودکار و کاغذ با کیفیت که لذت نوشتن را در شما زنده کنند، ست خودکارهای رنگی، ماژیک‌های هایلایت، دفترچه یادداشت با جلدی جذاب و غیره. تمام این وسایل باعث می‌شوند تشویق شوید تا از آن‌ها استفاده کنید.

یک وسیله بسیار موثر دیگر که می‌توانید روی میز خود بگذارید، دفترچه یادداشت مخصوص لیست کارهای‌تان است. هیچ چیز رضایت بخش‌تر از این نیست که کارهای‌تان را به صورت لیستی در این دفترچه یادداشت کرده و پس از انجام هر کار، در کنار آن یک علامت تیک بزنید. این لیست همچنین شما را همواره راهنمایی می‌کند که قرار است چه کارهایی را در چه زمانی انجام دهید.

3. به خودتان پاداش دهید

پاداش دادن به خود بابت تلاش‌های‌تان، بخش مهمی از فرآیند لذت بخش کردن درس خواندن و انگیزه دادن به خود است. هنگام درس خواندن خوراکی‌های سالم کم حجمی همراه خود داشته باشید، مانند تکه‌های کوچک میوه تازه، میوه خشک یا آجیل. اگر در حال مطالعه درس سختی هستید، مطالب درستان را به بخش‌های مختلف تقسیم کنید و پس از اتمام هر بخش، یک تکه میوه یا یک عدد آجیل بخورید. در مقیاس بلند‌مدت‌تر می‌توانید برای زمان استراحت خود نیز برنامه‌ای تدارک ببینید، مثلا ملاقات با دوستان‌تان، رفتن به سینما برای دیدن فیلم مورد علاقه‌تان یا هر کار دیگری که پس از یک جلسه طولانی و سخت مطالعه، به مغز و فکر شما استراحت می‌دهد.

4. خود را از قید عقاید محدود کننده بی‌ارزش درباره یادگیری آزاد کنید

آیا این جملات را درباره خود استفاده می‌کنید؟

 • هیچ‌وقت نمی‌توانم این مطلب را یاد بگیرم.
 • غیر ممکن است.
 • این مطلب به طرز فجیعی سخت به نظر می‌رسد.

آیا دیگران این جملات را درباره شما استفاده می‌کنند؟

 • چقدر خنگ هستی!
 • برادرت توانست این درس را پاس کند، تو هم می‌توانی.
 • نمی‌دانم چرا نمی‌توانی این مطلب را یاد بگیری.
 • بقیه شاگردان این مطلب را یاد گرفته‌اند. تو چه مشکلی داری؟
 • سعی کن این درس را پاس کنی. می‌خواهی تنها شاگردی باشی که در این درس قبول نمی‌شوی؟

جملات مشابه این‌ها فراوان هستند که ممکن است برای شما آشنا باشند. یک خودکار و کاغذ بردارید و به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • چه چیزی از فرآیند یادگیری در زمان کودکی‌ام به یاد می‌آورم؟
 • مردم درباره توانایی‌های یادگیری من چه چیزهایی می‌گفتند؟
 • معلم‌هایم چه چیزی در این باره می‌گفتند؟
 • به نظر خودم در چه درس‌هایی استعداد ندارم و نمی‌توانم آن‌ها را به خوبی یاد بگیرم؟

حالا در کنار تمام جواب‌های خود، این را بنویسید: “مزخرف است!”

یک چکش بردارید و به جان این مزخرفات بیفتید. به خودتان قول دهید که دیگر هرگز به دام اعتقادات محدود کننده درباره قدرت یادگیری خود نخواهید افتاد.

انسان‌ها از بدو تولد شروع به یادگیری مطالب و مهارت‌های مختلف می کنند و این روند معمولا تا پایان عمر ادامه می‌یابد. درس خواندن و مطالعه کردن در دنیای کنونی به یکی از بخش‌های اصلی زندگی بسیاری از انسان‌ها تبدیل شده تا بتوانند در عصر تکنولوژی، به رقابت با سایر افراد پرداخته و موقعیت خود را در بازار کار حفظ کنند. به نظر می‌رسد گریزی نیز وجود ندارد، پس دفعه بعد که ناگهان در هنگام مطالعه احساس دلزدگی و خستگی کردیم و به دنبال پاسخ‌هایی گشتیم تا بفهمیم چگونه عاشق درس خواندن شویم، به یاد بیاوریم که با به‌کارگیری تعدادی نکته ساده و کاربردی، می‌توانیم به راحتی فضای ذهنی خود را عوض کرده و با روحیه‌ای قوی و مشتاق، به یادگیری و درس خواندن‌مان ادامه دهیم.

5. برنامه‌ریزی کنید

بهتر است مدت زمانی را برای برنامه‌ریزی اختصاص دهید و برای کوچکترین کارهای خود برنامه‌ریزی کنید. توجه داشته باشید اجرای برنامه‌ریزی فقط مخصوص یک هفته نیست؛‌ باید برنامه‌ریزی را در اولویت قرار دهید و هنگام درس خواندن از آن استفاده کنید.

6. زنگ تفریح در نظر بگیرید

اگر پس از مدت زمان مشخصی مطالعه، زمان کوتاهی را برای استراحت در نظر بگیرید، مطالب را بهتر یاد می‌گیرید؛ زیرا مطالعه بی‌وقفه باعث می‌شود تمرکز کافی برای مطالعه نداشته باشید. برای مثال پنج دقیقه استراحت پس از ۲۰ الی ۳۰ دقیقه مطالعه می‌تواند شما را سرحال کند و مطالب جدید را زودتر یاد بگیرید. 

اگر درس خواندن برای شما کار سختی است؛ بهتر است به‌جای مدت زمان طولانی برای درس خواندن، زمان خود را به بخش‌های ۲۰ دقیقه‌ای تقسیم کنید و پس از مطالعه هر بخش ۱۰ دقیقه استراحت کنید. به این نکته توجه داشته باشید که زمان‌بندی شما برای مطالعه باید منطقی باشد و بخش مورد نظر در پایان مدت زمان در‌نظر گرفته‌شده تمام شود‌؛ زیرا اگر مبحث درسی ناتمام بماند به خاطر آوردن آن سخت‌تر می‌شود.

7. در کنار سخت‌کوشی مثبت‌اندیش باشید

سعی کنید اعتمادبه‌نفس خود را در هر شرایطی حفظ کنید. اگر مدام فکر کنید که نمره بدی در آزمون می‌گیرید، نمی‌توانید به اندازه کافی تلاش کنید و ناامید می‌شوید. در کنار درس خواندن باید اعتماد به نفس داشته باشید و برای رسیدن به هدف، سخت تلاش کنید.

8. گاهی به صورت گروهی درس بخوانید

گاهی‌اوقات با دوستان خود قرار بگذارید، یادداشت‌های خود را مقایسه و اشکالات درسی خود را بر‌طرف کنید. درس خواندن گروهی باعث می‌شود نقاط ضعف وقوت خود را شناسایی کنید و اشتباهات خود را برطرف کنید. اگر مطالب درسی را برای دوستان خود توضیح دهید، مطالب دوباره برای شما یادآوری می‌شود. توجه داشته باشید که هنگام درس خواندن گروهی از بحث‌های حاشیه‌ای بپرهیزید تا از زمان خود بهتر استفاده کنید.

#دبیرستان_دانش
#دبستان_دانش
#مجتمعآموزشیدانش
#بهترین_مدرسه
#منطقه۴
#تهرانپارس
#مدرسه_دانش
#دانش
#مدرسه

ارسال نظر

لیست نظرات